-
Abolicjonistki objaśniają świat: model nordycki i analiza krytyczna
Model nordycki, znany również jako neoabolicjonizm, model równościowy, częściowa dekryminalizacja czy model szwedzki, to jeden ze sposobów prawnego zaadresowania kwestii prostytucji. Zanim jednak skupimy się na samym modelu prawnym, należy nakreślić sposób, w jaki abolicjonistki i feministyczna analiza demaskują świat, w którym dziś żyjemy — świat opierający się na patriarchacie i męskiej dominacji.
-
Marksistowska analiza „pracy seksualnej”: Część I. Czy seks jest towarem?
Część I: Czy seks jest towarem? Karol Marks, Kapitał, tom I Chcąc uniknąć moralizatorskiego tonu, który często towarzyszy dyskusjom o prostytucji i branży seksualnej, warto odwołać się do podstawowych założeń marksizmu i przeanalizować narrację „praca seksualna to praca” właśnie z tej perspektywy. W szczególności powinniśmy przyjrzeć się Marksowskim koncepcjom towaru i siły roboczej, których celowe zniekształcanie i nadmierne uproszczanie wspierają narrację strony prosutenerskiej:…
-
Niemiecka polityka bezczynności wobec wojny w Ukrainie. Wykorzystają to sutenerzy
„Praca w Niemczech” W czasach wojny pomoc uchodźcom jest czymś absolutnie elementarnym, przykładem humanitaryzmu. Ludzie koordynują oddolną pomoc, a organizacje działają prężnie, by wypełnić lukę tam, gdzie burżuazyjne państwo zawodzi. Czasem jednak to, co przez niektóre ugrupowania nazywane jest „pomocą” w rzeczywistości okazuje się być koszmarem. Niedawno berlińska organizacja pro-sexwork w swoim wpisie na instagramie oraz na stronie internetowej…
-
Najbardziej znienawidzona feministka – Andrea Dworkin
Nazywano ją różnie: purytańską feministką, „nie-fajną” feministką, wizjonerką, przełomową radykalistką, a nawet „najbardziej znienawidzoną feministką” [1]. Niektórzy nienawidzą Dworkin, inni uwielbiają jej twórczość, ale niezależnie od nastawienia do jej postaci, pewnym jest, że zapisała się ona w historii myśli feministycznej i podważyła wszystko, co wiedzieliśmy o feminizmie drugiej fali. Andrea Dworkin była nieustępliwą, krytyczną feministką, która nie stroniła od…
-
Przetrwały męską przemoc. Ukrainki w ogniu wojny
Wojna w Ukrainie trwa już ponad miesiąc. Od jej początku do Polski wjechało ponad dwa miliony osób. Zdecydowaną większość uchodźców stanowią kobiety. Te trzy zdawkowe informacje wystarczą, by polskie organizacje feministyczne z wielkim napięciem śledziły sytuację na granicy. Ukrainki, często mając pod opieką dzieci, zostały pozbawione swojego dotychczasowego życia i muszą poradzić sobie w nowym, obcym kraju. Te, które…
-
Aleksandra Kołłontaj – Ministra Kobiet
Aleksandra Kołłontaj urodziła się 31 maca 1872 roku w Petersburgu w Rosji. Była polityczką, rewolucjonistką, ministrą i ambasadorką; jej poglądy polityczne rozwojowo przechodziły przez socjaldemokratyzm ku marksizmowi. Uważana jest za kluczową postać w emancypacji kobiet na terenie Związku Radzieckiego oraz za jedną z twórczyń ruchu kobiecego w ogóle. W 1919 roku założyła Żenotdieł, potocznie nazywany Ministerstwem Kobiet – urząd, który walczył o poprawę…
-
Recenzje Bez ogródek #1: Isa Mazzei, Camgirl
Zapraszam do lektury pierwszego artykułu z cyklu „Recenzje Bez ogródek”, w którym na warsztat będę brała książki związane z tematyką szeroko pojętego przemysłu seksualnego oraz radykalnego i marksistowskiego feminizmu. Będą to zarówno pozycje niszowe jak i te, które część feministek uważa już za klasyczne. Wszystkie jednak zamierzam oceniać tak, jak obiecuje nazwa mojej rubryki – bez ogródek. Aleksandra Bielska
-
Kryzys uchodźczy(ń). Media i aktywistki donoszą o eskalacji przemocy seksualnej.
Dwa tygodnie temu pisząc o gwałtach wojennych na Ukrainkach starałyśmy się zasygnalizować, że doświadczenie przemocy seksualnej w trakcie wojny to nie kwestia czy, ale kwestia kiedy zarówno dla uciekających przed wojną kobiet, jak i tych, które zostały w Ukrainie. Przemoc seksualna jest częścią wojny i każdego konfliktu zbrojnego, o czym przypomina Wiola Rebecka-Davie w wywiadzie udzielonym oko.press 14 marca. Psychoanalityczka specjalizująca się…