Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone, stanowią integralną całość ludzkiej podmiotowości. Rynek prostytucji uprzedmiatawiając cielesność, odbiera ludziom, a zwłaszcza kobietom, kawałek ich tożsamości poprzez zniekształcanie sposobu, w jaki same siebie postrzegają. Egzystencja kobiet z perspektywy seksbiznesu sprowadzona jest do roli narzędzia zaspokajającego potrzeby innych kosztem własnych ambicji, preferencji i pasji.
Kwestia sprzedaży własnego ciała traktowana jest przez niektórych w kategorii wolnego wyboru, którego kobiety dokonują z pełną świadomością. Część liberalnego środowiska postrzega legalizację prostytucji jako urzeczywistnienie prawa każdego człowieka zarówno do konsumpcji seksu, jak i jego sprzedaży. Mówi się, że prostytucja jest zawodem, którego można się podjąć dobrowolnie i zupełnie świadomie [1]. Jednak czy osoba zmuszona do prostytucji, może być traktowana jako w pełni niezależna jednostka? Czy patriarchalna kultura, nadająca mężczyźnie prawo do podporządkowania sobie kobiety, pozwala jej w pełni decydować o swojej seksualności? Do grona tragicznych i przykrych okoliczności, które odbierają kobietom możliwość podejmowania działań nienaruszających ich podmiotowości, zaliczyć można również traumatyczne przeżycia i doświadczenia z przeszłości.
Traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie
To, co często wybrzmiewa w wypowiedziach przetrwanek, kobiet w prostytucji oraz kobiet tkwiących w handlu ludźmi w celach seksualnych, to ich nieszczęśliwe dzieciństwo — pełne trosk, braku miłości i zrozumienia czy niedostatków ekonomicznych. Ich przeszłość często naznaczona jest przemocą fizyczną, psychiczną czy seksualną, a prostytucja jest kontynuacją tych zjawisk.
Rzeczywiście, wejście w seksbiznes może być poprzedzone traumatyczną przeszłością. Pod pojęciem traumy kryje się ekspozycja na śmierć lub jej groźbę, poważne obrażenia lub przemoc na tle seksualnym, przeżywana w sposób bezpośredni lub pośredni [2]. Doświadczeniem traumatycznym może być m.in. przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, wszelkie katastrofy, wypadki, gwałt, napaść na tle seksualnym, handel ludźmi, tortury czy wojna.
Obecność zdarzeń traumatycznych u kobiet z doświadczeniem prostytucji potwierdza szereg analiz naukowych. W australijskim badaniu [3] spośród 71 kobiet w prostytucji tylko jedna nie zgłosiła traumatycznego zdarzenia w swoim życiu, a 75% badanych przyznało, że doznało pewnej formy molestowania seksualnego jeszcze przed ukończeniem 16. roku życia. Badanie przeprowadzone w 9 krajach wskazało, że 59% spośród 854 badanych osób w prostytucji zgłosiło przemoc fizyczną ze strony opiekuna w dzieciństwie, a 63% odpowiedziało, że było molestowanych seksualnie jako dzieci [4]. Inne badanie wskazuje, że większość kobiet w prostytucji (71%) doświadczyła w dzieciństwie przemocy fizycznej lub seksualnej [5]. W badaniach przeprowadzonych w Miami [6] spośród 278 kobiet pracujących w przemyśle seksualnym aż 53% przyznało, że padło ofiarą wykorzystywania seksualnego jako dziecko.
W badaniu Melissy Farley i jej współpracowniczek [4] 51% badanych osób w prostytucji przyznało, że w ciągu życia było ofiarami trzech lub czterech różnych form przemocy (spośród wymienionych: wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, przemoc fizyczna wobec dziecka, gwałt w prostytucji, napaść fizyczna w prostytucji), 36% padło ofiarą jednego lub dwóch rodzajów, a tylko 13% nie wskazało doświadczenia żadnej z wymienionych form przemocy.
PTSD u kobiet w prostytucji
Jednym ze skutków przeżytych traum może być Zespół Stresu Pourazowego. PTSD to zaburzenie charakteryzujące się ekspozycją na wydarzenia traumatyczne oraz pojawiającymi się w związku z tym objawami, takimi jak ponowne doświadczanie traumatycznego wydarzenia (np. natrętne wspomnienia, flashbacki), unikanie bodźców związanych z traumą, otępienie/negatywne zmiany w zakresie poznawczym i nastroju oraz nadmierne pobudzenie i nadmierna aktywność. PTSD diagnozowane jest, gdy od kontaktu ze stresorem minął co najmniej miesiąc [7]. Uciążliwość tego zaburzenia często nie pozwala osobom cierpiącym na nie normalnie funkcjonować w codziennym życiu ze względu na powtarzające się koszmary, zaburzenia snu, nawracający lęk i objawy depresyjne.
W badaniu Roxburgh i współpracowniczek [3] kryteria PTSD wg DSM-IV spełniała prawie połowa (47%) próby badanych kobiet w prostytucji. W badaniu przeprowadzonym na 692 kobietach z doświadczeniem prostytucji z Kanady prawie połowa z nich (49%) zgłosiła, że choć raz zdiagnozowano u nich zaburzenia zdrowia psychicznego. Z kolei u 13% z nich postawiono diagnozę PTSD [5]. W badaniach Hilary Surratt i jej współpracowniczek [6] spośród 278 kobiet uwikłanych w seksbiznes ostre objawy stresu pourazowego pojawiły się u 69,2% kobiet sprzedających seks na ulicach Miami.
Badanie przeprowadzone na terenie pięciu krajów (USA, Zambia, Turcja, Tajlandia, RPA) wykazało, że 67% badanej próby prostytutek spełniało kryteria diagnostyczne PTSD [8]. Podobny zakres częstotliwości występowania stresu pourazowego dotyczy weteranów wojennych [9].
Czynniki wpływające na wejście na rynek prostytucji
Traumy, które dźwigają na swoich barkach kobiety, mogą więc zdecydowanie przyczyniać się do przyszłego uwikłania w seksbiznes. Liczne badania pokazują, że przemoc, zaniedbanie i dysfunkcje w rodzinie, a także brak możliwości realizacji podstawowych potrzeb mogą poprzedzać wkroczenie w przemysł seksualny [10]. Badanie Bridget Diamond-Welch i Anny Kosloski [11] wykazało, że wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie istotnie zwiększa ryzyko sprzedaży własnego ciała na rynku seksualnym. Przeszłość ma fundamentalny wpływ na nasze decyzje.
Wykorzystywanie seksualne, maltretowanie fizyczne oraz przemoc psychiczna sieją ogromny zamęt w postrzeganiu siebie, kształtowaniu tożsamości oraz samooceny. Osoby z historią traumy w dzieciństwie częściej zgłaszają niższą samoocenę niż osoby, które takiej traumy nie doświadczyły [12, 13, 14]. U kobiet wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie częściej występują dysfunkcje seksualne [15] czy objawy depresyjne [16].
Postrzeganie siebie w negatywny sposób może ułatwiać wejście w przemysł seksualny. Cielesność przestaje być nieodłączną częścią podmiotowości człowieka, a staje się jedynie narzędziem, które można uszkodzić, wystawić na niebezpieczeństwo czy po prostu sprzedać. Ofiary traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa wykazują zinternalizowanie stwierdzeń sprawców przemocy na temat przypisywanej im winy za to, co je spotkało [7], co następnie przekłada się na negatywne postrzeganie swojego ciała i swojej osoby. Poczucie winy może sprawić, że wspomnienia przemocy stają się integralną częścią ofiary, przez co łatwiej jest jej uwikłać się w przemysł pozbawiający ją ludzkich przymiotów. Sprzedaż ciała to często handel traumatycznymi doświadczeniami ukrytymi w umyśle kobiety pod płaszczem niskiej samooceny oraz braku akceptacji „Ja” cielesnego i psychicznego.
Innym równie traumatycznym przeżyciem, którego doznają ofiary seksbiznesu, jest odbierające godność ubóstwo. Kobiety tkwiące w przemyśle seksualnym bardzo często nie mają dostępu do podstawowych warunków potrzebnych do przeżycia ani do zasobów (bezpieczne miejsce zamieszkania, wykształcenie, kompetencje zawodowe, opieka zdrowotna itp.), mogących pomóc im zmienić swoją sytuację [4]. Wejście w świat prostytucji jest najczęściej motywowane chęcią zarobku, a tym samym poprawy sytuacji materialnej [17, 18].
Bieda wyklucza, stygmatyzuje i jest dziedziczna. W oczach wielu utożsamiana jest z niesamodzielnością i nieporadnością, co w efekcie kształtuje obraz człowieka dotkniętego biedą jako niewartego pomocy ze względu na swoją nabytą i trwałą słabość oraz spycha go na niziny hierarchii społecznej. Zinternalizowanie panującego w społeczeństwie przekonania o spowodowanej biedą ułomności to prosta droga do handlu swoim ciałem. To droga, która wydaje się jedyną opcją. Instynktowny popęd wykluczający możliwości wyższych partii piramidalnych potrzeb. Bieda powoduje zgeneralizowane i stygmatyzujące postrzeganie danego człowieka, który z czasem, sam zaczyna w ten sposób o sobie myśleć, a jego obraz siebie ulega dehumanizacji.
Niesprzyjająca sytuacja materialna, która często idzie w parze z przemocą domową [19], staje się traumą, od której kobiety chcą jak najdalej uciec. Prostytucja wydaje się bardzo prostym i szybkim sposobem na to, aby odizolować się od znienawidzonego środowiska, ponieważ sutenerzy sprzedają w mediach pozytywny obraz seksbiznesu.
Niski status socjoekonomiczny to inny niezwykle ważny czynnik sprzyjający staniu się ofiarą handlu ludźmi. Brak materialnego bezpieczeństwa zalicza się go do przeżyć skrajnie traumatyzujących. Kobiety i dziewczęta stanowią większość ofiar tego przestępstwa [20] oraz 99% wszystkich ofiar przymusowego wykorzystania seksualnego [21]. Przestępcy zajmujący się handlem ludźmi zazwyczaj rekrutują swoje ofiary z biedniejszych krajów, aby następnie wykorzystać je w tych bogatszych [22], opierając swoje działania na zaoferowaniu zainteresowanym fałszywej i podstępnej pomocy w znalezieniu dobrze płatnej pracy za granicą [23].
Jeśli kobieta pochodząca ze wschodnich, tradycjonalistycznych regionów zostaje sprzedana i zmuszona do prostytucji, jej cierpienie ma kilka wymiarów. Wstyd, który wyznacza reguły życia w rodzimej społeczności, wyklucza ją z bycia pełnopodmiotowym członkiem rodziny czy lokalnej grupy. Odrzucenie i osamotnienie powodują ogromny ból psychiczny, ograniczający normalne funkcjonowanie. Życie zmienia się nieodwracalnie, co doprowadza do negatywnego postrzegania samej siebie. Doświadczenie biedy oraz bólu fizycznego i psychicznego zmusza do pozostania w przemyśle seksualnym, uważanego za jedyną opcję dla osoby wykluczonej, często odtrąconej przez najbliższych. Prostytucja może okazać się kontynuacją, oczywistym wyborem, w kontekście pełnej przemocy przeszłości. Środowisko, w jakim dorastamy oraz relacje, które obserwowałyśmy i budowałyśmy w przeszłości, rzutują na nasz obraz siebie i decyzje, które podejmujemy jako dorośli ludzie. To właśnie przeszłość może być źródłem naszych nie do końca zrozumiałych wyborów.
Traumy w postaci przemocy, molestowania, handlu ludźmi, gwałtu czy ubóstwa to podwaliny odczłowieczającego postrzegania siebie i pożywka dla sutenerów chcących zarabiać na cudzych tragediach. Opisywanie prostytucji jako w pełni wolnego wyboru kobiety, której przeszłość naznaczona jest traumatycznymi przeżyciami, wydaje się w tym kontekście absurdem. Spoglądając na statystyki wskazujące na wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy przewlekłe zapalenie wątroby [24, 25, 26] jak również narażanie na wysokie ryzyko występowania zaburzeń psychicznych [27] oraz doświadczanie przemocy [28] u kobiet w prostytucji, należy zadać sobie pytanie: czy faktycznie wolna kobieta skazywałaby się na takie życie? Decyzji o podjęciu się takiej „pracy” nie może ocenić jako w pełni świadomej i niezależnej, jeśli z jednej strony stoi za nią cień błędnego postrzegania siebie, jako osoby o niewielkiej wartości, pozbawionej wiary we własne możliwości, doszukującej się winy za każde niepowodzenie w samej sobie, a z drugiej – perspektywa bezdomności czy biedy.
Bibliografia:
[1] Kędziela, K. (2006). Prostytucja – nieodbyta debata. Prawo i płeć, 8, 16-19.
[2] American Psychiatric Association, (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (wyd. 5). Washington, DC: American Psychiatric Association; wyd. pol. Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5®. Przeł. S. Sidorowicz, J. Cieciuch, T. Rowiński, W. Strus, A. Wieczorek. Wrocław: Edra Urban & Partner, 2018.
[3] Roxburgh, A., Degenhardt, L., Copeland, J. (2006). Posttraumatic stress disorder among female street-based sex workers in the greater Sydney area, Australia. BMC Psychiatry, 6(1).
[4] Farley, M., Cotton, A., Lynne, J., Zumbeck, S., Spiwak, F., Reyes, M. E., Alvarez, D., Sezgin, U. (2004). Prostitution and Trafficking in Nine Countries: An Update on Violence and Posttraumatic Stress Disorder. Journal of Trauma Practice, 2(3–4), 33–74.
[5] Puri, N., Shannon, K., Nguyen, P., Goldenberg, S. M. (2017). Burden and correlates of mental health diagnoses among sex workers in an urban setting. BMC Women’s Health, 17(1), 133.
[6] Surratt, H. L., Kurtz, S. P., Weaver, J. C., Inciardi, J. A. (2005). The Connections of Mental Health Problems, Violent Life Experiences, and the Social Milieu of the “Stroll” with the HIV Risk Behaviors of Female Street Sex Workers. Journal of Psychology & Human Sexuality, 17(1-2), 23–44.
[7] Briere, J. N., Scott, C. (2020). Podstawy Terapii Traumy. Diagnoza i metody terapeutyczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
[8] Farley, M., Baral, I., Kiremire, M., Sezgin, U. (1998). Prostitution in Five Countries: Violence and Posttraumatic Stress Disorder. Feminism & Psychology, 8 (4): 415-426.
[9] Weathers, F.W., Litz, B.T., Herman, D.S., Huska, J.A., Keane, T. M. (1993). The PTSD Checklist (PCL): Reliability, validity, and diagnostic utility. Paper presented at the 9th Annual Meeting of the International Society for Traumatic Stress Studies,October 24-27, 1993, San Antonio, Texas.
[10] Hampton, M. D., Lieggi, M. (2017). Commercial Sexual Exploitation of Youth in the United States: A Qualitative Systematic Review. Trauma, Violence, & Abuse, 21(1), 57-70.
[11] Diamond-Welch, B., Kosloski, A. E. (2020). Adverse childhood experiences and propensity to participate in the commercialized sex market. Child Abuse & Neglect, 104.
[12] Downey, C., Crummy, A. (2022). The impact of childhood trauma on children’s wellbeing and adult behavior. European Journal of Trauma & Dissociation, 6(1), Article 100237.
[13] Joseph, A. B. (2014). Childhood Trauma, Self-Esteem, and Helping Behaviors: Does History of Trauma Predict Helping? Electronic Theses and Dissertations. 1130.
[14] Pereira A., Santos J. P., Sardinha P., Cardoso J., Ramos C., Almeida T. (2021). The impact of childhood abuse on adult self-esteem and emotional regulation. Annals of Medicine, 53(Suppl 1), 126.
[15] Pulverman, C. S., Kilimnik, C. D., Meston, C. M. (2018). The Impact of Childhood Sexual Abuse on Women’s Sexual Health: A Comprehensive Review. Sexual Medicine Reviews, 6(2), 188–200.
[16] Zheng, H., Cai, Y., Liu, L., Peng, B. (2024). The effect of childhood sexual abuse on depressive symptoms in female college students: a serial mediation model. Frontiers in Psychology, 15:1306122.
[17] Bilardi, J. E., Miller, A., Hocking, J. S., Keogh, L., Cummings, R., Chen, M. Y., Bradshaw, C. S., Fairley, C. K. (2011). The job satisfaction of female sex workers working in licensed brothels in Victoria, Australia. Journal of Sexual Medicine, 8, 116-122.
[18] McCaghy, C. H., Hou, C. (1994). Family affiliations and prostitution in a cultural context: Career onsets of Taiwanese prostitutes. Archives of Sexual Behavior, 23, 251-265.
[19] Fahmy, E., Williamson, E., Pantazis, C. (2016). Evidence and policy review: Domestic violence and poverty. Joseph Rowntree Foundation.
[20] Eurostat. (2024). Trafficking in human beings statistics. Dostęp: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Trafficking_in_human_beings_statistics.
[21] International Labour Organisation (ILO), Walk Free Foundation & International Organisation for Migration. (2017). Global estimates of modern slavery. International Labour Office.
[22] Hernández, D., Rudolph, A. (2015). Modern Day Slavery: What drives human trafficking in Europe? European Journal of Political Economy, 38, 118–139.
[23] Surtees, R. (2008). Traffickers and trafficking in southern and Eastern Europe. European Journal of Criminology, 5(1), 39–68.
[24] de Sanjose, S., Palacio, V., Tafur, L., Vazquez, S., Espitia,V., Vazquez, F., Roman, G., Munoz, N., Bosch, F. (1993). Prostitution, HIV, and Cervical Neoplasia: A Survey in Spain and Colombia. Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention, 2(6), 531-535.
[25] Nakashima, K., Kashiwagi, S., Hayashi, J., Urabe, K., Minami, K., Maeda, Y. (1996). Prevalence of Hepatitis C Virus Infection among Female Prostitutes in Fukuoka, Japan. Journal of Gastoenterology, 31, 664-448.
[26] Pelzer, A., Duncan, M., Tibaux, G., Mehari, L. (1992). A Study of Cervical Cancer in Ethiopian Women. Cytopathology, 3(3), 139-148.
[27] Rössler, W., Koch, U., Lauber, C., Hass, A.-K., Altwegg, M., Ajdacic-Gross, V., Landolt, K. (2010). The mental health of female sex workers. Acta Psychiatrica Scandinavica, 122(2), 143–152. [28] Park, J. N., Decker, M. R., Bass, J. K., Galai, N., Tomko, C., Jain, K. M., Footer, K. H. A., Sherman, S. G. (2021). Cumulative Violence and PTSD Symptom Severity Among Urban Street-Based Female Sex Workers. Journal of Interpersonal Violence, 36(21-22), 10383-10404.