NASZE CELE
Bezpośrednie wsparcie kobiet w prostytucji i wychodzących z prostytucji
Współpracujemy z kobietami w prostytucji, aby pomóc im uzyskać wsparcie, jakiego potrzebują.
Dobieramy odpowiednią ścieżkę pomocy zależnie od konkretnego przypadku (pomoc psychologiczna, doraźna pomoc finansowa, pomoc zdrowotna, …), konsultujemy każdy kolejny krok z zainteresowaną, a w razie potrzeby ułatwiamy kontakt z innymi organizacjami świadczącymi usługi kobietom w kryzysie.
Zapewniamy indywidualnie podejście, szacunek, pełną dyskrecję i brak oceniania. Stowarzyszenie Bez wszelką pomoc świadczy bezpłatnie.
Edukacja i demokratyzacja debaty na temat prostytucji
Stowarzyszenie dużą część swojej działalności poświęca odkłamywaniu mitów dotyczących prostytucji. Jako redakcja publikujemy interesujące artykuły, badania, klasyki literatury feministycznej i świadectwa byłych prostytutek, wzmacniając ich głos i pokazując, że osoby zajmujące się prostytucją nie są monolitem.
Działamy na zasadzie think tanku, dając wybrzmieć różnym doświadczeniom i otwierając przestrzeń na dialog.
Ponadto, prowadzimy prężnie działające media społecznościowe, które nie tylko promują feminizm radykalny i abolicjonizm, ale i skupiają wokół siebie zaangażowaną społeczność, chcącą aktywnie wspierać kobiety w kryzysie.
Przedstawicielki Bzu wypowiadają się dla polskich mediów opiniotwórczych, by dotrzeć ze swoim przesłaniem do jak największej ilości odbiorczyń.
Promocja odpowiednich rozwiązań prawnych, politycznych i ekonomicznych
Za najefektywniejsze rozwiązanie prawne, które zwalcza handel ludźmi w celach seksualnych, uważamy model abolicjonistyczny. Zakłada on dekryminalizację osób tkwiących w prostytucji i karanie klientów oraz tzw. osób trzecich (sutenerów, alfonsów, kuplerów).
Poza powyższymi kryteriami, konieczne są również liczne usprawnienia systemowe, jak np. powszechna i bezpłatna pomoc zdrowotna, darmowe programy doradztwa zawodowego, edukacja, dobrze dofinansowane mieszkalnictwo oraz liczne usprawnienia w działaniu służb porządkowych i administracji.
Jedynie wprowadzenie w życie powyższych założeń jest w stanie skutecznie wyzwolić kobiety od jednej z najstarszych opresji, jaką jest prostytucja.
Konsekwentne podejście do kwestii prostytucji pozycjonuje Stowarzyszenie Bez jako organizację o profilu antykapitalistycznym i marksistowskim. Nasze członkinie łączy silne przekonanie, że świat bez wyzysku i opresji jest osiągalny, jeśli milcząca większość zyska głos i okaże sobie solidarność.

Jesteśmy grupą osób, które połączyła chęć niesienia pomocy pokrzywdzonym przez prostytucję, oraz edukowania i szerzenia informacji na temat szkodliwości seks biznesu.
Wyrosłyśmy na fundamentach marksistowskim oraz feministycznym i dzięki tym perspektywom wiemy, że prostytucja to nie praca, a jeden z filarów patriarchatu, patologia kapitalizmu, wyzysk, który doprowadza do stawiania potrzeb i zachcianek seksualnych mężczyzn ponad dobro kobiet.
STOWARZYSZENIE BEZ
MIZOGINII
Kupowanie usług seksualnych to mizoginia, ponieważ stawia ono kobiety w roli obiektów seksualnych mających jedno zadanie – usatysfakcjonowanie mężczyzny. Uczy to również mężczyzn przedmiotowego traktowania kobiety i tego, że seks im się należy. Zinternalizowana mizogina sprawia, że wiele kobiet i osób kobiecych mówi o korzyściach płynących z pracy seksualnej językiem feminizmu liberalnego.
WYZYSKU
Wyzyskiem jest cała branża seksualna. Oddzielenie „pracy seksualnej z własnej woli” od handlu ludźmi za pomocą zabiegów językowych jest kontrproduktywne. Nie zmienia materialnej rzeczywistości, w której oba zjawiska się przeplatają, a prostytucja pozostaje najbardziej niebezpiecznym i traumatyzującym „zawodem”.
PRZEMOCY
Przemocą jest wykorzystywanie przymusu ekonomicznego osoby w prostytucji dla własnych korzyści seksualnych i majątkowych. Przemocą jest wykorzystywanie trudnej sytuacji osoby, która musząc zarobić na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb przekracza własne granice. Zgody nie da się kupić. Przemoc w przemyśle seksualnym jest zjawiskiem nagminnym i zbyt często bagatelizowanym.
NASZE WARTOŚCI
01
Nie zgadzamy się z założeniem, że tylko osoby pracujące seksualnie mogą wypowiadać się na temat tego biznesu – jednocześnie – nie godzimy się na zamykanie ust osobom, które po krzywdzących doświadczeniach z prostytucją są uciszane, ponieważ nie wpasowują się w narrację narzuconą przez środowiska sprzeciwiające się modelowi nordyckiemu oraz strony trzecie (stręczycieli, kuplerów i sutenerów).
02
Stajemy murem za wszystkimi, które doświadczyły przemocy w prostytucji, bez osądzania czy moralizatorskiej krytyki. Sprzeciwiamy się wyzyskiwaczom oraz narracji, że praca seksualna jest feministyczna, wyzwalająca, czy że w ogóle jest pracą.
03
Sprzeciwiamy się całości przemysłu seksualnego, niezależnie czy jest to kupowanie seksu, pokazów striptizu na kamerkach, masaży erotycznych, dominacji, materiałów pornograficznych, czy czerpanie korzyści majątkowych przez sutenerów i stręczycieli z tychże.
04
Wiemy, że „praca seksualna” to termin parasol, dlatego gdy mówimy o walce z seksbiznesem, mamy na myśl wszystkie jego gałęzie, również te, które w kapitalistycznym społeczeństwie uważa się już za znormalizowane.
05
Chcemy jednocześnie postawić sprawę jasno – wspieramy osoby trans i niebinarne. Wiemy, że osoby trans podejmują się prostytucji ze względu na wykluczenie społeczne ekonomiczne, co doprowadza do ich wtórnej fetyszyzacji.