Lukrowanie czy obiektywna wizja przemysłu seksualnego – recenzja filmu „Anora”
„Anora” w reżyserii Seana Bakera to jeden z najpopularniejszych filmów ubiegłego roku. Produkcja zdobyła aż pięć Oscarów, co uczyniło ją bezkonkurencyjną na tegorocznej gali. Złote statuetki otrzymała kolejno za: najlepszy film, scenariusz i montaż oraz najlepszego reżysera i najlepszą aktorkę pierwszoplanową. Seksbiznes na kinowych ekranach Ani, bo tak każe zwracać się do siebie główna bohaterka (w tej roli 25-letnia…
„Szukam zboczonego wspólnika do znęcania się nad moją żoną, gdy śpi pod moją opieką” [1]
Historia Gisèle Pelicot jest o tyle straszna, że dla połowy populacji nie jest niczym szokującym. Nas, kobiet, już dawno nie dziwi okrucieństwo mężczyzn — tych obcych i tych nam najbliższych, tych będących w intelektualnej elicie, ale też tych wykonujących najprostsze prace fizyczne. To dość przygnębiająca wizja rzeczywistości, w której stanowimy przede wszystkim kawałek mięsa do zgwałcenia i zdominowania, ale mniej…
Digitalizacja relacji seksualnych, Modelki-AI i cyberprostytucja — wcale niemarginalne zjawiska
Chociaż odwoływanie się do definicji ze słownika jest mało efektowne, zwłaszcza w kontekście rozważań o współczesnych przemianach społecznych, trudno o lepszy punkt wyjścia do refleksji nad tematem, który jeszcze do niedawna wydawał się domeną science fiction. Zatem nieco przekornie, zaczniemy właśnie od definicji. Wielki Słownik Języka Polskiego tłumaczy digitalizację jako proces polegający na tworzeniu cyfrowych kopii obiektów uprzednio…
Osądzona bez wyroku, czyli recenzja Anatomii Upadku
Mieszkająca w odizolowanym, górskim domu rodzina zostaje rozbita, gdy Samuel zostaje znaleziony przez swojego syna, Daniela, martwy w wyniku tytułowego upadku. W ostatnich chwilach życia Samuela nie widzimy go, tylko towarzyszymy jego żonie, Sandrze Voyter. Kobieta jest uznaną powieściopisarką, która wyprowadza się z rodzimych Niemiec do ojczystego kraju męża, Francji, gdzie zamieszkuje odcięta od znajomego otoczenia, rodziny oraz znajomych.…
Cyberprzemoc ma płeć
W obliczu rosnącego zagrożenia cyberprzemocą Unia Europejska podjęła zdecydowane kroki, przyjmując w 2024 roku Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2024/1385 w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej [1]. Nowe przepisy obejmują także regulacje dotyczące cyberprzemocy, uznając ją za jedno z najpoważniejszych wyzwań ery cyfrowej. Dyrektywa budzi nadzieje na poprawę sytuacji kobiet w sieci. Jednak pytanie kluczowe brzmi: jak skutecznie…
Czy można obalić victim blaming?
W listopadzie 2024 roku Portugalię obiegły informacje o sprawach seksualnego wykorzystywania kobiet przez popularnego pianistę, João Pedro Coelho. Muzyk znany był w Lizbonie z zawierania niezobowiązujących relacji seksualnych, do świadomości masowej długo jednak nie docierały informacje o jego nadużyciach. Milczenie przerwała 32-letnia Liliana Cunha, którą Coelho zgwałcił, ściągając prezerwatywę w trakcie stosunku bez zgody kobiety. Pokrzywdzona wniosła pozew, przy okazji…
Traumy dzieciństwa budują rynek prostytucji
Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie połączone, stanowią integralną całość ludzkiej podmiotowości. Rynek prostytucji uprzedmiatawiając cielesność, odbiera ludziom, a zwłaszcza kobietom, kawałek ich tożsamości poprzez zniekształcanie sposobu, w jaki same siebie postrzegają. Egzystencja kobiet z perspektywy seksbiznesu sprowadzona jest do roli narzędzia zaspokajającego potrzeby innych kosztem własnych ambicji, preferencji i pasji. Kwestia sprzedaży własnego ciała traktowana jest przez niektórych…
Mamczarstwo. Handel żywą tkanką
Mamczarstwo, czyli karmienie piersią cudzego dziecka, (a także opieka nad nim) to pełnienie funkcji tak zwanej „mamki” – zawód ten uważamy współcześnie za wymarły. W formie, w jakiej funkcjonował przez stulecia, w tym na ziemiach polskich, możemy określić go jako jedną z najbardziej druzgoczących form wyzysku kobiecego ciała, mającego swoje podłoże w opresji zarówno biologicznej, jak i klasowej. Sprawna, młoda, posłuszna…